SZKOŁA POLECANA PRZEZ PRACODAWCÓW Biuletyn Informacji Publicznej
Informacja KONTAKT Numer telefonu 672162468 Ułatwienia do strony WCAG
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Szkoła prowadzona przez POWIAT
CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI
Aktualności

W Parlamencie Europejskim

W marcu 2011r. odbył się pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego dr Filipa Kaczmarka V Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Finalistami tych zmagań zostali uczniowie naszej szkoły: Kuba Stasiński i Irek Kenig i to oni właśnie i ich opiekun, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie mgr Andrzej Tyrka wzięli udział w studyjnym wyjeździe do Belgii w dniach 23-25.03.2011r. Po długiej podróży około południa dotarliśmy do Brukseli, gdzie pierwszym obiektem zwiedzanym z zewnątrz było ATOMIUM- powiększony 165 miliardów razy atom żelaza- od ponad 50 lat jeden z symboli Brukseli. Po południu zwiedzaliśmy wnętrze Parlamentu Europejskiego, wcześniej biorąc udział w ciekawym wykładzie dr Filipa Kaczmarka na temat instytucji UE. Obserwowaliśmy również obrady plenarne. A wieczorem typowa belgijska kolacja na starówce: małże, frytki, gulasz flandryjski. W tej kolacji brał udział poseł Filip Kaczmarek. Spotkanie było okazją do dyskusji na temat idei i realizacji zjednoczenia Europy.

Kolejny dzień to wizyta w Przedstawicielstwie RP przy UE i spotkanie z pracownikami przedstawicielstwa oraz dyskusja na temat roli Polski w Europie. Nieco później zwiedzaliśmy Muzeum Armii i Wojskowości w Brukseli: modele czołgów, samoloty, broń, umundurowania. Tą wystawę można zwiedzać cały dzień!
Na placu Jourdan najlepsze frytki w Belgii z ponad dwudziestoma sosami do wyboru. Po tym krótkim posiłku zwiedzanie Komisji Europejskiej a później centrum Brukseli: Pałac Królewski, Parlament, Grand Palace z  pięknym ratuszem, statua siusiającego chłopca i dziewczynki, Galeria Św. Huberta, katedra, to najciekawsze obiekty stolicy Belgii.

A w godzinach wieczornych pyszna kolacja na bazie szwedzkiego stołu.

Oczywiście zwiedzaliśmy centrum Brukseli również na własną rękę wracając do schroniska po północy. Nogi bolały ale warto było.

Kolejny trzeci dzień to wyjazd do flamandzkiej części Belgii, Antwerpii. Piękna starówka z gotycką katedrą i malarstwem Rubensa oraz dzielnica jubilerska z zakładami szlifującymi diamenty wywołała olbrzymie wrażenie.

Powróciliśmy do Polski następnego dnia pełni wrażeń i umocnieni w przekonaniu o celowości budowania i istnienia Zjednoczonej Europy.

DZIĘKUJEMY jednocześnie panu posłowi Filipowi Kaczmarkowi i panu Dariuszowi Badyrze za organizację i ufundowanie tak wspaniałej nagrody jaką był wyjazd studyjny do Belgii.

Za rok też weźmiemy udział w konkursie!