SZKOŁA POLECANA PRZEZ PRACODAWCÓW Biuletyn Informacji Publicznej
Informacja KONTAKT Numer telefonu 672162468 Ułatwienia do strony WCAG
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Szkoła prowadzona przez POWIAT
CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI
Nasze akcje

Walczymy ze stereotypami

Właśnie te słowa są odpowiednimi, aby podsumować serię spotkań z młodzieżą na terenie naszego powiatu. Dzień rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego już 21.03.2013r. Należy podkreślić, że oddanie szpiku nie boli i nie narażamy w ten sposób własnego życia.

Stosowane są 2 metody pobrania szpiku: Afereza– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowe. Najczęściej stosowane jest w ok. 80% pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Polega to na tym, że 4 dni przed zabiegiem przyjmuje się tzw. czynnik wzrostu, który sprawia, że komórki macierzyste, które znajdują się w szpiku kostnym nadprodukowują się i wydostają do naszej krwi obwodowej. Krążą po naszym organizmie przez cztery dni. Piątego dnia jedziemy do kliniki, gdzie jesteśmy sadzani na wygodnym fotelu, który przypomina nieco fotel dentystyczny i zakładane są nam dwie igiełki w żyły (zgięcia łokciowe). W jedną rękę jedna igła, w drugą rękę druga igła. Z jednej ręki krew wypływa i płynie do specjalnej maszyny (separatora komórek macierzystych), która wytrąca te nadprodukowane komórki i zostają one w woreczku i mają barwę pomarańczową. Z maszyny zaś krew już oczyszczona spływa nam do żyły w drugiej ręce. Cały zabieg trwa około 3-4 godzin. Po czym osoba może czuć się lekko osłabiona np. tak jak po oddaniu krwi, ale wystarczą 2 godziny snu i normalnie funkcjonuje. Niektórzy krwiodawcy, kiedy opowiadam im o tej metodzie twierdzą, że jest to podobny zabieg do oddawania osocza.

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Jest to metoda rzadziej stosowana, gdyż w około 20%. Z tą metodą związane jest większość stereotypów, gdyż niektórzy sądzą, że jest to wielka igła w kręgosłup i że grozi paraliżem co nie jest prawdą i z tym staramy się z całych sił walczyć. Pobranie szpiku odbywa się pod narkozą i trwa około godziny. Pobranie odbywa się poprzez nakłucie do kości i tak pobiera się 5% szpiku, który regeneruje się w przeciągu dwóch tygodni. Po zabiegu osoba ma takie uczucie w miejscu, gdzie było nakłucie jakby uderzyła się w kant stołu. Nie boli nas kość, ponieważ ona nie ma receptorów bólowych, tylko ta naruszona tkanka, którą nakłuto.

ZAPRASZAMY NA REJESTRACJĘ POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU KOSTNEGO
21 MARCA 2013r.W GODZINACH 11.00- 17.00 AULA ZST TRZCIANKA
WARUNEK TO WIEK 18 -55 lat