SZKOŁA POLECANA PRZEZ PRACODAWCÓW Biuletyn Informacji Publicznej
Informacja KONTAKT Numer telefonu 672162468 Ułatwienia do strony WCAG
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Szkoła prowadzona przez POWIAT
CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI
Aktualności

Tydzień świadomości czerniaka

W Polsce czerniaki cechują się największą dynamiką wzrostu zachorowań, natomiast umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest wyższa o około 20% niż w UE. Jedną z przyczyn jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka.
Z okazji Tygodnia Świadomości Czerniaka nauczyciel biologii pani Justyna Witkowska zaprosiła nauczycieli naszej szkoły na szkolenie, którego celem było zgłębienie ryzyka zachorowania na raka skóry.Wcześniej na lekcjach biologii z tematem zostali zapoznani uczniowie naszej szkoły. Warto pamiętać, że unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie nadfioletowe – dotyczy zarówno solarium, jak i kąpieli słonecznych;
noszenie ochronnej odzieży, w tym okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV i nakrycia głowy;
stosowanie preparatów kosmetycznych z filtrem przeciwsłonecznym, chroniącym przed promieniowaniem UVB i UVA;
samobadanie skóry ze zwróceniem szczególnej uwagi na nowe zmiany, zmiany nagle powiększające się, krwawiące lub sączące,kontrola znamion barwnikowych u dermatologa lub chirurga onkologa, to najskuteczniejsze sposoby walki z tą podstępną chorobą.
Szerzenie i propagowanie wiedzy na temat czerniaka i sposobów minimalizowania ryzyka wystąpienia choroby są bardzo ważne.

plakat plakat