SZKOŁA POLECANA PRZEZ PRACODAWCÓW Biuletyn Informacji Publicznej
Informacja KONTAKT Numer telefonu 672162468 Ułatwienia do strony WCAG
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Szkoła prowadzona przez POWIAT
CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI
Aktualności

Wycieczka do Warszawy

21  kwietnia  2008  roku  o  godzinie  23.00  uczniowie  Zespołu  Szkół  Technicznych w Trzciance udali się na wycieczkę do Warszawy. Uczestniczyło w niej 49 osób, w tym trzech opiekunów. Większość kosztów wycieczki pokryło  biuro poselskie Platformy Obywatelskiej, a inicjatorem wyjazdu był poseł do Parlamentu Europejskiego p. dr Filip Kaczmarek.

Autokar z opiekunami i uczniami wyjechał z Trzcianki o 23.00. Pożegnać nas przyszedł p. Dariusz Badyra – asystent pana F. Kaczmarka. Do Warszawy dojechaliśmy około 5.00 rano. Zwiedzanie rozpoczęliśmy o 5.20. Pierwszym obiektem który zaczęliśmy zwiedzać był największy warszawski Dworzec Kolejowy – Warszawa Centralna – budowla znana m.in. z filmu ” Czterdziestolatek”. Z dworca dojechaliśmy metrem. Około godziny 6.00 byliśmy przy Pałacu Sprawiedliwości, czyli nowoczesnym a nawet postmodernistycznym budynku Sądu Najwyższego. Tu na indywidualnych kartach pracy każdy z nas napisał jedną z łacińskich sentencji prawniczych, jakie umieszczone są na kolumnadzie wokół sądu. Następnie udaliśmy się na tereny Starego Miasta gdzie zwiedzieliśmy Stary Rynek. Przy pomniku Małego Powstańca złożyliśmy wiązankę kwiatów i złożyliśmy na broń małego patrioty biało-czerwoną opaskę z logo naszej szkoły. Po obejrzeniu Katedry około 7.00 udaliśmy się na Plac Zamkowy gdzie oglądaliśmy Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Następnym zwiedzanym miejscem był Plac Teatralny. Z Placu Teatralnego udaliśmy się złożyć kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy grobie widzieliśmy zmianę warty, a także złożenie hołdu przez delegację Republiki Czeskiej. Następnie oglądaliśmy Pałac Prezydencki i tam również byliśmy świadkami zmiany warty. Od godziny 9.30 do 11.00 zwiedzaliśmy Pałac Kultury i Nauki. Emocje wywołał nie tyle zamysł architektów radzieckich (stąd też PKiN nazywany jest „sfilcowanym wieżowcem” lub „szalonym snem pijanego cukiernika”) co wjazd szybkobieżną windą na 30-te piętro i oglądanie miasta, ludzi, budynków, pojazdów przypominających wielkością zabawki dla dzieci. Na górze wiatr wiał prawie z prędkością światła, niektórzy bali podchodzić się do barierek,  aby spojrzeć w dół. Ale kto oglądał panoramy miasta był zachwycony. Około 11.30 byliśmy na Placu Konstytucji. Ta socrealistyczna zabudowa z lat 50-tych dzięki ostatniemu remontowi nabrała nobliwego wyglądu.

Z Placu Konstytucji udaliśmy się zwiedzać Sejm. W Sejmie byliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda grupa miała przewodnika. Przewodnicy oprowadzali nas po Sejmie i Senacie opowiadając o kompetencjach parlamentu, strukturze Sejmu i Senatu i obyczajach poselskich. Widzieliśmy salę plenarną, wiele innych – mniejszych, a po drodze napotkaliśmy znanych polityków- marszałka Senatu p. Bogdana Borusewicza, posłów p. Nelly Rokitę i p. Ryszarda Kalisza. Pomocy w zwiedzaniu parlamentu udzielili nam p. senator Mieczysław Augustyn i p. poseł Piotr Waśko. O 14:30 udaliśmy się w kierunku Urzędu Rady Ministrów. Następnie obejrzeliśmy pomnik marszałka Piłsudskiego i Belweder. Zwiedzanie zakończyliśmy przechadzką po Ogrodzie Łazienkowskim. W parku zatrzymaliśmy się na ok. 30 minut aby odpocząć po całym dniu chodzenia po Warszawie. Pomnik Chopina, wiewiórki chrupiące zabrane z Trzcianki orzeszki, piękne klasycystyczne budowle – Pomarańczarnia, Pałac na Wodzie, Teatr – zapamiętamy na bardzo długo. Zbliżało się późne popołudnie. Spacerowym tempem wróciliśmy do autokaru. Ok. godz. 17:00 wyjechaliśmy ze stolicy. W Trzciance byliśmy ok. godz. 23:30. Dyrektor ZST w Trzciance, opiekunowie i uczestnicy- wszyscy byliśmy zadowoleni z wycieczki i atmosfery jaka panowała przez jej cały czas.

Dodamy, że i w sejmie i w czasie wędrówek po mieście pilnie wypełnialiśmy nasze karty pracy, dzięki którym wycieczka lepiej zapadnie nam w pamięci, a i wyższa ocena z historii się przyda. Grupa bardziej wytrwałych turystów już planuje z nauczycielami kolejną wycieczkę. Tym razem w czasie wakacji letnich w Tatry i do Krakowa.