Branżowa szkoła I-go stopnia
Absolwent branżowej szkoły I-go stopnia kształcącej w zawodzie ślusarz powinien być przygotowany do: wykonywania elementów maszyn i urządzeń, naprawiania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, wykonywania połączeń części, konserwowania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. Posiada podstawową wiedzę z zakresu obsługi obrabiarek.
Ślusarz to rzemieślnik, którego zadaniem jest ręczna lub ręczno-maszynowa obróbka metalu. Celem pracy ślusarza jest budowa prostych konstrukcji lub konserwacja i naprawa prostych mechanizmów i wyrobów metalowych. W zależności od rodzaju wykonywanych prac, ślusarze specjalizują się w określonych kierunkach. Do jego podstawowych czynności należy cięcie i kształtowanie prętów, płaskowników i kształtowników stalowych oraz łączenie ich w przewidziane konstrukcje metodą nitowania lub spawania. Wytwarza, naprawia i odtwarza wyroby metalowe. Ślusarz dokonuje ręcznej obróbki odlewów, kształtuje pręty, płaskowniki i kształtowniki, wycina uszkodzone elementy i je odtwarza.Zasadniczym wyposażeniem ślusarskiego stanowiska pracy jest stół warsztatowy z imadłem i wiertarką stołową. W zależności od specjalizacji są na nim także inne urządzenia. Potrafi obsługiwać obrabiarki do obróbki metalu. Jest zawodem niezwykle dzisiaj poszukiwanym na rynku pracy.
Absolwent ma szansę zatrudnienia w:
- zakładach przemysłu maszynowego,
- warsztatach samochodowych
- na budowach
- firmach sanitarnych i instalacyjno-grzewczych,
- serwisach naprawy sprzętu domowego,
- pracowniach ślusarstwa artystycznego,
- warsztatach mechanicznych,
- firmach obróbki metali,
- jako nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Cykl nauczania zawodu trwa 3 lata. W ramach nauki w ZST planowane jest nauczanie języka angielskiego lub niemieckiego (do wyboru). Uczniowie zapoznają się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi: wykonywania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki ręcznej i maszynowej, wykonywania połączeń materiałów, naprawy i konserwacji elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. Po ukończeniu szkoły istnieje możliwość kontynuacji nauki w branżowej szkole II-go stopnia.
ZAWÓD POD PATRONATEM FIRMY COPAL W TRZCIANCE !